An unknown substance with a mass of 13.00 g is heated up to 75.0 °C and then add
ID: 510418 • Letter: A
Question
An unknown substance with a mass of 13.00 g is heated up to 75.0 °C and then added to a coffee cup calorimeter containing 25.0 g of water at 21.3 °C. If the temperature of the water increases to 27.7 °C, what is the specific heat of the unknown? The specific heat of liquid water is 4.184 J/g°C
How many joules of energy is required to convert 125 g of water at 21 °C into steam at 110 °C? The specific heat of liquid water is 4.184 J/g°C; the specific heat of steam is 2.09 J/g°C; the latent heat of vaporization of water is 2260 J/g. Assume the boiling point of water is 100 °C.
Explanation / Answer
part1)
heat given by substance = heat absorbed by water
heat given by substance = - mass x specific heat x rdrop in temperature
= - 13.0g x s x (27.7-75)
= 614.9s J
heat absorbed by water = 25.0g x 4.184J/g.k x (27.7-21.3)
= 669.44 J
Equating both s = 669.44/614.9
= 1.08869 J /g.K
Part 2)
H2O (l) -----------> H2O(l) ------------> H2O(g) -------------> H2O(g)
21C q1 0C q2 0C q3 110C
q1 = mass x specific heat of water x rise in temperature
= 125g x 4.184J/g.K x 79 K
= 41317 J
q2 = mass x latent heat of vaporization
= 125 g x 2260J/g
= 282500 J
q3 = mass x specific heat of steam x rise in temperature
= 125 x2.09J/g.K x 10K
= 2612.5 J
Thus the total heat required to heat 125 og water to steam at 110C is
Q = q1 +q2 + q3
= 41317 J +282500 J +2612.5 J
=326429.5 J
=326.43kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.