What is the volume of hydrogen gas at STP released at 2.70 g of aluminum H2 (g)
ID: 510426 • Letter: W
Question
What is the volume of hydrogen gas at STP released at 2.70 g of aluminum
Explanation / Answer
Question 1.
First, let us balance the equation
Al(s) + HCl(aq) = AlCl3(aq) + H2(g)
balance Cl
Al(s) + 3HCl(aq) = AlCl3(aq) + H2(g)
balance H
Al(s) + 3HCl(aq) = AlCl3(aq) + 3/2H2(g)
Multiply all by 2
2Al(s) + 6HCl(aq) = 2AlCl3(aq) + 3H2(g)
this is balanced
for...
m = 2.70 g of Al(s)
change to mol
mol = mass/MW = 2.70/26.98153860 = 0.1 mol of Al
this will react according to the ratio
2 mol of Al = 3 mol of H2
0.1 mol of Al = 3/2*0.1 = 0.15 mol of H2
recall that
1 mol of gas at STP = 22.4 L
0.15 mol of gas --> 0.15*22.4 = 3.36 L
best answer is D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.