An experiment similar to the one in this module was performed to determine the s
ID: 510597 • Letter: A
Question
An experiment similar to the one in this module was performed to determine the solubility and the solubility product constant of gallic acid, a monoprotic organic acid (gmm = 170.12). The equilibrium involved is:
C6H5O3COOH(s) <-----> C6H5O3COO- (aq) + H+(aq)
Titrations using 1.14x10-1 M NaOH were performed, and the following data were obtained
Calculate the following:
What is the average Ksp?
What is the solubility of acid in g per 100 mL?
Chemistry Handbook value for solubility at 20 degrees Celsius: 1.15 g per mL
Determination 1 Determination 2 Determination 3 Temperature of Solution, C 20.2 20.4 20.1 Volume of Acid Solution Titrated, mL 25.00 22.00 20.10 Volume of NaOH solution used, mL 14.61 13.02 11.73Explanation / Answer
Determination 1
Determination 2
Determination 3
Number of moles of NaOH used = (volume of NaOH used in L)*(concentration of NaOH in mol/L)
(0.01461 L)*(1.14*10-1 mol/L) = 0.001665
(0.01302 L)* (1.14*10-1 mol/L) = 0.001484
(0.01173 L)* (1.14*10-1 mol/L) = 0.001337
Number of moles of H+ titrated = number of moles of NaOH used
0.001665
0.001484
0.001337
[H+] in acid solution = (number of moles of H+ titrated)/(volume of acid taken in L)
(0.001665 mole)/(0.025 L) = 0.0666 M
(0.001484 mole)/(0.022 L) = 0.0674 M
(0.001337 mole)/(0.0201 L) = 0.0665 M
[C6H5O3COO-] in acid solution = [H+] in acid solution (due to the 1:1 nature of dissociation of the acid)
0.0666
0.0674
0.0665
Ksp = [H+][C6H5O3COO-]
(0.0666)*(0.0666) = 4.435*10-3
(0.0674)*(0.0674) = 4.543*10-3
(0.0665)*(0.0665) = 4.422*10-3
Solubility of the acid = [H+] in acid solution = 0.0666 mol/L.
Molar mass of acid = 170.12 g/mol.
Solubility of acid in g/L = (0.0666 mol/L)*(170.12 g/mol) = 11.333 g/L (ans)
Determination 1
Determination 2
Determination 3
Number of moles of NaOH used = (volume of NaOH used in L)*(concentration of NaOH in mol/L)
(0.01461 L)*(1.14*10-1 mol/L) = 0.001665
(0.01302 L)* (1.14*10-1 mol/L) = 0.001484
(0.01173 L)* (1.14*10-1 mol/L) = 0.001337
Number of moles of H+ titrated = number of moles of NaOH used
0.001665
0.001484
0.001337
[H+] in acid solution = (number of moles of H+ titrated)/(volume of acid taken in L)
(0.001665 mole)/(0.025 L) = 0.0666 M
(0.001484 mole)/(0.022 L) = 0.0674 M
(0.001337 mole)/(0.0201 L) = 0.0665 M
[C6H5O3COO-] in acid solution = [H+] in acid solution (due to the 1:1 nature of dissociation of the acid)
0.0666
0.0674
0.0665
Ksp = [H+][C6H5O3COO-]
(0.0666)*(0.0666) = 4.435*10-3
(0.0674)*(0.0674) = 4.543*10-3
(0.0665)*(0.0665) = 4.422*10-3
Solubility of the acid = [H+] in acid solution = 0.0666 mol/L.
Molar mass of acid = 170.12 g/mol.
Solubility of acid in g/L = (0.0666 mol/L)*(170.12 g/mol) = 11.333 g/L (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.