Calculate following solutions. 1.How many grams of solute are in each of the fol
ID: 511136 • Letter: C
Question
Calculate following solutions.
1.How many grams of solute are in each of the following solutions?
2.24.5 mL of a 6.00 M H3PO4 solution
3.What is the final volume V2 in milliliters when 0.871 L of a 45.1 % (m/v) solution is diluted to 23.9 % (m/v)?
4.A 740 mL NaCl solution is diluted to a volume of 1.39 L and a concentration of 7.00 M . What was the initial concentration C1?
Part A 0.550 mole glucose in 0.100 L of a glucose solution Express your answer with the appropriate units. Molarity =
Part B 71.5 g of HCl in 1.00 L of a HCl solution Express your answer with the appropriate units. Molarity =
Part C 37.0 g of NaOH in 350. mL of a NaOH solution Express your answer with the appropriate units.
Calculate the volume, in liters, of each of the following solutions that provides the given amount of solute:
Part D
7.80 mol of NaOH from a 11.8 M NaOH solution.
Express your answer with the appropriate units.
Part E
23.8 g of Na2SO4 from a 5.00 M Na2SO4 solution.
Express your answer with the appropriate units.
Part F
29.0 g of NaHCO3 from a 5.00 M NaHCO3 solution.
Calculate the volume, in liters, of each of the following solutions that provides the given amount of solute:
Part D
7.80 mol of NaOH from a 11.8 M NaOH solution.
Express your answer with the appropriate units.
Part E
23.8 g of Na2SO4 from a 5.00 M Na2SO4 solution.
Express your answer with the appropriate units.
Part F
29.0 g of NaHCO3 from a 5.00 M NaHCO3 solution.
Explanation / Answer
[2]. Molarity= no. Of moles of solute/V(L)
6. = n/24.5/1000
n. = 6×24.5/1000 = 0.147 moles
Mass of H3PO4=0.147×98= 14.406g
[3]. C1 x V1 = C2 x V2
where C1 and V1 is the concentration and volume of liquid 1 and C2, V2 is concentration and volume of liquid 2.
0.871L = 871mL
C1V1 = C2V2
45.1x 871 = 23.9 x V2
V2 = 1643.6mL
[4].
C1V1 =C2V2
C1 x 740 = 1390x 7
C1 = 13.14M
Part[A] : Molarity = no.of moles of solute/ V(L)
= 0.550/0.1=0.055M
Part[B] : Molarity = 71.5/35.5×1=2.01M
Part [C] : Molarity= 37×1000/40×350 =2.64M
Part[D] : Volume= no. Of moles/Molarity
= 7.8/11.8 =0.661L
Part [E] : Volume= 23.8/142×5 =0.033L
Part[F] : Volume=29/84×5 = 0.069L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.