Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the partial pressure of carbon dioxide in a container that contains 3.63

ID: 511278 • Letter: W

Question

What is the partial pressure of carbon dioxide in a container that contains 3.63 mol of oxygen, 1.49 mol of nitrogen, and 4.49 mol of carbon dioxide when the total pressure is 871 mmHg? a. 329 mmHg b. 763 mmHg c. 135 mmHg. d. 871 mHg. Which statement is inconsistent with the kinetic theory of an ideal gas? a. Most of the volume occupied by a gas is empty space. b. The forces of repulsion between gas molecules are very weak or negligible. c. Gas molecules move in a straight line between collisions. d. The average kinetic energy of a gas is proportional to the absolute temperature. e. The collision between gas molecules are inelastic The reaction of iron with hydrochloric acid is represented by the following thermo chemical equation Fe(s) + 2HCl(aq) rightarrow FeCl_2(aq) + H_2(e): Delta H degree - 87.9 kJ How much heat is given off if 0.154 g of iron reacts with 25.7 mL of 0.358 M HCl? a. 1.85 kJ b. 13.5 kJ c. 0.242 kJ d. 0.404 kJ e. 87.9 kJ Two metals of equal mass with different heat capacities are subjected to the same amount of heat which undergoes the smaller change in temperature? a. The metal with the higher heat capacity undergoes the smaller change in temperature. b. Both undergo the same change in temperature. c. You need to know the initial temperatures of the metals. d. You need to know which metals you have. e. The metal with the lower heat capacity undergoes the smaller change in temperature. How much heat is gained by copper when 77.5 g of copper is warmed from 21.4 degree C to 75.1 degree C? The specific heat of copper is 0.385 J/(g middot degree C) a. 6.39 times 10^2 J b. 1.6 times 10^3 J c. 20.67 J d. 28.91 J e. 2.24 times 10^3 J Consider the following thermo chemical equation: N_2(g) + 2O_2(g) rightarrow 2NO_2(g); Delta H degree = 66.2 kJ From this equation, we may conclude that 66.2 kJ is the quantity of heat that is a. gained from the surroundings when 1 mol of NO_2 is formed at constant pressure. b. lost to the surroundings when 1 mol of NO_2 is formed at constant pressure. c. gained from the surroundings when 2 mol of NO_2 is formed at constant pressure. d. lost to the surroundings when 2 mol of NO_2 is formed at constant pressure. e. lost to the surroundings when 1 mol of O_2 is consumed at constant pressure

Explanation / Answer

13) Total Moles = 3.63+1.49+4.49 = 9.61

Mole fraction of CO2 = 4.49/9.61 = 0.467

Partial pressure of CO2 = 0.467*871 = 406 mmHg

15) Moles of Few = 0.154/56 = 2.75*10-3

Moles HCl = 0.0275*0.358 = 9.845*10-3

So we observe Fe is limiting. Moles FeCl2 formed = 2.75*10-3

Heat released = 2.75*10-3 * 87.9 = 0.242 kJ

17) Heat gain = mCp*deltaT = 77.5*0.385*(75.1-21.4) = 1.6*103 J

18) As heta H is positive it means heat is gained from the surrounding. Since 2 moles of NO2 are formed we can safely conclude that the option c i.e. fained from th surroundings when 2 moles of NO2 is formed at constant presure.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote