Design a buffer that has a pH of 8.08 using one of the weak acid/conjugate base
ID: 511329 • Letter: D
Question
Design a buffer that has a pH of 8.08 using one of the weak acid/conjugate base systems shown below.
HC2O4-
C2O42-
6.4×10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2×10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8×10-11
10.32
How many grams of the potassium salt of the weak acid must be combined with how many grams of the potassium salt of its conjugate base, to produce 1.00 L of a buffer that is 1.00 M in the weak base?
grams potassium salt of weak acid = g
grams potassium salt of conjugate base = g
HC2O4-
C2O42-
6.4×10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2×10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8×10-11
10.32
Explanation / Answer
for pH = 8.08, choose a pKa value for the buffer near that value
best option is H2PO4- and HPO4-2 wit pKa = 7.21
so
pH = pKa + log(HPO4-2/HH2PO4-)
find mass fo V = 1 L and total M = 1
so
mol = 1
mol of HPO4-2 + mol of H2PO4- = 1
from the pH ratio
8.08 = 7.21 + log(HPO3-2/H2PO4-)
7.4131 = HPO4-2/H2PO4-
HPO4-2 = 7.4131 * H2PO4-
HPO3-2 + H2PO4- = 1
7.4131 * H2PO4- + H2PO4- = 1
H2PO4- = 1/(8.4131) = 0.118862250
so
HPO4-2 = 1-0.118862250 = 0.88113775
so
MW of KH2PO4
mol of KH2PO4 = 0.118862250*136.086 = 16.17548 g of KH2PO4
MW of K2HPO4
mol of K2HPO4 = 0.88113775*174.2 = 153.49 g of K2HPO4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.