Given the balanced equation CH_4+2O_2 rightarrow CO_2 + 2H_2O, which of the foll
ID: 512279 • Letter: G
Question
Given the balanced equation CH_4+2O_2 rightarrow CO_2 + 2H_2O, which of the following is NOT a correct conversion factor? 1mole CH_4 = 2 mole H_2O 1 mole O_2 = 32.00 g 2 mole H_2O = 18.02 g 2 mole O_2 = 1 mole CO_2 none of the above How many grams of sodium metal are needed to make 29.3 grams of sodium chloride? Given the reaction: 2Na + Cl_2 rightarrow 2NaCl 46.0 23.0 5.75 11.5 not enough information How many moles of water are needed to react with 2.2 moles of Li_2O? Given: Li_2O + H_2O rightarrow 2 LiOH 4.4 1.5 2.2 1.1 none of the aboveExplanation / Answer
24)
Answer: 2 mol of H2O = 18.02 g
Reason:
molar mass of H2O = 18.02 g/mol
so,
2 mol of H2O = 2*18.02 g/mol = 36.04 g/mol
25)
mass of NaCl = 29.3 g
molar mass of NaCl = 23 + 35.5 = 58.5 g/mol
so,
mol of NaCl = mass/molar mass
= 29.3/58.5
= 0.050 mol
From reaction,
mol of Na = mol of NaCl
so,
mol of Na = 0.050 mol
mass of Na = mol of Na * molar mass of Na
= 0.050 mol * 23 g/mol
= 11.5 g
Answer: 11.5 g
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.