Consider the following reaction: PCl5(g)PCl3(g)+Cl2(g) Part B Initially, 0.62 mo
ID: 512555 • Letter: C
Question
Consider the following reaction:
PCl5(g)PCl3(g)+Cl2(g)
Part B
Initially, 0.62 mol of PCl5 is placed in a 1.0 L flask. At equilibrium, there is 0.14 mol of PCl3 in the flask. What is the equilibrium concentration of PCl5?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units
Part C
What is the equilibrium concentration of Cl2?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part D
What is the numerical value of the equilibrium constant, Kc, for the reaction?
Express your answer using two significant figures.
Part E
If 0.18 mol of Cl2 is added to the equilibrium mixture, will the concentration of PCl5 increase or decrease?
Explanation / Answer
B)
since volume is 1L, number of mol will be equal to molarity
PCl5(g). . PCl3(g) + Cl2(g)
0.62 0 0 (initial)
0.62-x x x (at equilibrium)
at equilibrium,
[PCl3] = x = 0.14 M
so,
x = 0.14 M
[PCl5] = 0.62-x = 0.62 - 0.14 = 0.48 M
C)
[Cl2] = x = 0.14 M
D)
Kc = [Cl2][PCl3]/[PCl5]
= 0.14 * 0.14 / (0.48)
= 0.0408
E)
we are adding a product
According to LeChattelier's Principle,
Adding product will shift reaction towards reactant side
Equilibrium moves to reactant side
so,
concentration of PCl5 will increase
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.