You work for a surgeon who asks you to design a heat-exchanger device to continu
ID: 512636 • Letter: Y
Question
You work for a surgeon who asks you to design a heat-exchanger device to continuously heat 10 L/min of blood from 5 degree C to 38.8 degree C by transferring heat from warm water. Assuming that the specific heat capacity of blook is 1.4 cal/g. degree C) and its density is constant at 1.3 g/mL, estimate the required rate of heat transfer in J/min. In addition, to achieve the same goal, blood can be warmed by flowing through coils that are immersed in a large water bath. The initial temperature of the water bath is 60 degree C and no more heat is supplied to the water bath. The surgery lasts 3 hours and the final water temperature should not fall below 35 degree C. Determine the necessary volume of the water bath and commend on its feasibility as well as ways to improve it.Explanation / Answer
Heat transfer
Q=mcpT
m=mass flow rate=density*volumetric flow rate=1.3*103 gm/lit*10 L/min=1.3*104 gm/min
cp=1.4 cal/g0C
So
Q=1.3*104*1.4*(38.8-5)=615160 cal/min=615160*4.184 J/min=2573829.44 J/min
Now heat gain by water=Heat gain by blod=2573829.44 J/min
specific heat of water=4.184 J/g 0C
So
2573829.44 =m*4.184*(60-35)
m=24606.4 gm/min
water density =1 gm/ml
So V=24606.4 ml/min
If surgery time= 3 hr=3*60=180 min
volume=4429152 ml=4429.152 lit
2573829.44 =m*
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.