A tank containing 50 mol% ethanol in water at 298 K has been opened to the atmos
ID: 512927 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
The data given in the question is as below,
liquid mole fraction of ethanol is 50% i.e. Xethanol = 0.5
Vapor pressure of ethanol at 298K is 7.63 KPa = 0.0753 atm.
So, as per raoults law, Pethanol = Xethanol * V.P.ethanol
Pethanol = 0.5 * 0.0753 = 0.03765 atm
Also vapor phase mole fraction of ethanol will be Yethanol = Pethanol / Ptotal
Yethanol = 0.03765 / 1 = 0.03765 = 3.765 % mole fraction.
Converting this to %v/v will be 4.46%.
This concentration is above LEL & below UEL.
LEL (lower exposion limit) means the lowest concentration of the gas or vapor required in air for producing the flash & UEL (Upper explosion limit) means the highest concentration of the gas or vapor in air which can produce the flash. Above UEL, its too rich to burn. Hence if the concentration is between LEL & UEL, then it can produce flash at that given conditions. For the given case, as the concentration lies between LEL & UEL, it will be flammable mixture & can produce flame and thus explosion.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.