a concentration of Ag/Ag+ has [Ag+]=1.00m on the right side of the cell and [Ag+
ID: 512957 • Letter: A
Question
a concentration of Ag/Ag+ has [Ag+]=1.00m on the right side of the cell and [Ag+]=0.100M on the left side. The solutions are separated with a porous disk, and two solid pieces of silver are placed in each solution and connected to form an external circuit. Which of the following describes the result? a) electrons would flow (external circuit) from the left to the right. b) The Ag on the left side is the cathode. c) The Ag on the right side will decrease in mass. d)The solution will gradually turn light blue. e) Electron would flow internally in the cell from left to right.
Explanation / Answer
Left, [Ag+] = 0.100 M and right, [Ag+] = 1.00 M
At Ag immersed in low Ag+ ion concentration oxidation occurs and at high Ag+ ion concentration reduction is occured.
Based on the given conditions, at left side oxidation is occured and at right side reduction is occured.
* Since oxdaiton occurs at left side, electrons are left on the electrode and they flow through the external circuit to right side electrode.
* The Ag on the left side is anode and the Ag on the right side is cathode.
* The Ag on left side will decrease in mass and the Ag on right side will increase in mass
* ELectrons flow from left to right theorugh external circuit.
SO, the correct statement is (a)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.