Consider the following React ion. CH_4 (g) + O_2 (g) rightarrow CO_2 (g) + H_2O
ID: 513956 • Letter: C
Question
Consider the following React ion. CH_4 (g) + O_2 (g) rightarrow CO_2 (g) + H_2O (l) A chemist allows 23.2g of CH_4 and 78.3g O_2 to react. When the reaction is finished, the chemist collects 52.7g CO_2. Determine the limiting reagent, theoretical yield, and percent yield for the reaction. Consider the following React ion. Mg(OH)_2(aq) + H_3PO_4(l) rightarrow Mg_3(PO_)_2 (aq) + H_2O (l) A chemist allows 30.6 g of Mg(OH)_2 and 63.6g H_3PO_4 to react. When the reaction is finished, the chemist collects 34, 7g Mg_3(PO_4)_2. Determine the limiting reagent, theoretical yield, and percent yield for the reaction.Explanation / Answer
balancing the given reaction is
CH4 + 2 O2 -----> CO2 + 2 H2O
mass of CH4 = 23.2 g
mass of O2 = 78.3 g
Mol. wt of CH4 = 16 g/mol
Mol. wt of O2 = 32 g/mol
No. of moles of CH4 = Mass / Mol. wt = 23.2 g / 16 g/mol = 1.45 moles
No. of moles of O2 = Mass / Mol. wt = 78.3 g / 32 g/mol = 2.45 moles
According to reaction stoichometry for 1 mole of CH4 we need 2 mol of O2
so for 1.45 moles of CH4 we need 2.9 moles of O2 but there is 2.45 moles of O2 is present.
so O2 is the limiting reactant. Answer
2 mole of O2 gives 1 mole of CO2
so 2.45 moles of O2 gives 1.225 moles of CO2
Mol. wt of CO2 = 44 g/mol
Mass of CO2 = 44 g/mol * 1.225 moles = 53.9 g
Theoretical yield = 53.9 g Answer
Given actual yield = 52.7 g
percent yield = ( actual yield / theoretical yield) * 100 % = 97.8 % Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.