An electrochemical cell is constructed for the purpose of determining the K_sp o
ID: 514039 • Letter: A
Question
An electrochemical cell is constructed for the purpose of determining the K_sp of copper (I) chloride, CuCl, at 25 degree C. One half-cell consists of a copper electrode in a 1.00 M solution of copper(I) nitrate. The other half-cell consists of a copper electrode in a saturated solution of copper (I) chloride. The measured cell potential is 0.175 V. Determine the concentration of copper (I) ion in the saturated copper(I) chloride solution and the value of K_sp for CuCl. Enter your answer in scientific notation. [Cu^+] = x times M Enter your answer in scientific notation. K_sp = times 10Explanation / Answer
For concentration cell:
E = - 2.303*R*T/n*F * log ([Canode] /[Ccathode])
At 25 oC or 298 K, 2.303*R*T/F = 0.0592
E = - 0.0592/n * log ([Canode] /[Ccathode])
for E to be positive, the one with the higher concentration will be the anode since saturated solution will have [Cu+] < 1 M
so, saturated solution should be cathode
E = - 0.0592/n * log ([Canode] /[Ccathode])
0.175 = -0.0592/2 * log ( [Cu+] / 1)
log ( [Cu+] ) = -5.912
[Cu+] = 1.224*10^-6 M
Answer: [Cu+] = 1.224*10^-6 M
CuCl (s) <—> Cu+(aq) + Cl- (aq)
s s
Ksp = [Cu+] [Cl-]
Ksp = s*s
= (1.224*10^-6 )*(1.224*10^-6 )
= 1.498*10^-12
Answer: 1.498*10^-12
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.