Start with 40.0 mL of your acid. Use your acid and base to answer the following
ID: 514338 • Letter: S
Question
Start with 40.0 mL of your acid. Use your acid and base to answer the following questions.
phemol = .20M
NaOh = .20M
Calculate the pH of the acid initially. 3 points
Calculate the pH ½ way to the equivalence point. 3 points
Calculate the pH 1 mL before the equivalence point. 3 points
Calculate the pH at the equivalence point. 3 points
Calculate the pH 2 mL after the equivalence point. 3 points
Graph the titration curve. Label the axes, label where there is a weak acid, weak base, strong base and a buffer. 5 points.
Explanation / Answer
Ka of phenol (C6H5OH, denote as HA) = 1.6*10-10; pKa = -log (Ka ) = -log (1.6*10-10) = 9.80
a) Concentration of HA = 0.20 M
Write down the dissociation reaction:
HA (aq) <=====> H+ (aq) + A- (aq)
The acid dissociation constant is
Ka = [H+][A-]/[HA] = (x).(x)/(0.20 – x)
===> 1.6*10-10 = x2/(0.20 – x)
Use the small x approximation, i.e, x << 0.20 and write
1.6*10-10 = x2/0.20
===> x2 = 3.2*10-11
===> x = 5.65*10-6
Thus, [H+] = 5.65*10-6 M and pH = -log [H+] = -log (5.65*10-5) = 5.25 (ans)
b) Write down the neutralization reaction.
HA (aq) + NaOH (aq) -------> NaA (aq) + H2O (l)
As per the stoichiometric equation,
1 mole HA = 1 mole NaOH
Moles of HA added = (4.0 mL)*(0.20 mol/L) = 0.80 mmole.
Since the acid is half neutralized, mmole of NaOH added = 0.40 mmole and mmole of NaA formed = 0.40 mmole; mmole of unneutralized acid = (0.80 – 0.40) mmole = 0.40 mmole
Volume of NaOH added = (0.40 mmole)/(0.20 mol/L) = 2.0 mL.
Volume of solution = (4.0 + 2.0) mL = 6.0 mL.
[HA] = (0.40 mmole)/(6.0 mL) = (0.40/6.0) M
[A-] = (0.40 mmole)/(6.0 mL) = (0.40/6.0) M
Use the Henderson-Hasslebach equation:
pH = pKa + log [A-]/[HA] = 9.80 + log [(0.40/6.0) M/(0.40/6.0) M] = 9.80 + log (1) = 9.80 (ans).
c) Volume of NaOH added to reach the equivalence point = (mmoles of HA)/(concentration of NaOH) = (0.80 mmole)/(0.20 mol/L) = 4.0 mL.
Volume of NaOH added in this particular instance = 3.0 mL; mmoles of NaOH added = (3.0 mL)*(0.20 mol/L) = 0.60 mmole.
Mmoles of HA neutralized = 0.60; mmoles of HA unreacted = 0.20 mmole; mmoles of NaA formed = 0.60 mmole.
Volume of solution = (4.0 + 3.0) mL = 7.0 mL.
[HA] = (0.20 mmole)/(7.0 mL) = (0.20/7.0) M
[A-] = (0.60 mmole)/(7.0 mL) = (0.60/7.0) M
Use the Henderson-Hasslebach equation:
pH = pKa + log [A-]/[HA] = 9.80 + log [(0.60/7.0) M/(0.20/7.0) M] = 9.80 + log (3) = 10.277 10.28 (ans).
d) Volume of NaOH added = 4.0 mL; mmoles of NaOH added = 0.80 mmole.
HA is completely neutralized and NaA is formed; mmoles of NaA formed = mmoles of NaOH added = 0.80 mmole.
Volume of solution = (4.0 + 4.0) mL = 8.0 mL.
[NaA] = (0.80 mmole)/(8.0 mL) = 0.10 M
NaA (A-) is the conjugate base of the weak acid HA and establishes equilibrium as
A- (aq) + H2O (l) ------> HA (aq) + OH- (aq)
The base constant, Kb is given as
Kb = [HA][OH-]/[A-] = Kw/Ka = (1.0*10-14)/(1.6*10-10) = 6.25*10-5 = (x).(x)/(0.10 – x)
Use small x approximation and write
6.25*10-5 = x2/0.1
===> x2 = 6.25*10-6
===> x = 2.5*10-3
Therefore, [OH-] = 2.5*10-3 M and pOH = -log [OH-] = -log (2.5*10-3) = 2.60.
We know that pH + pOH = 14; thus pH = 14 – pOH = 14 – 2.60 = 11.40 (ans).
e) Volume of NaOH added = 2.0 mL; concentration of NaOH added = 0.20 M.
Total volume of solution = 10.0 mL; concentration of NaOH in the dilute solution = (2.0 mL)*(0.20 M)/(10.0 mL) = 0.04 M
Therefore, [OH-] = 0.04 M and pOH = -log [OH-] = -log (0.04) = 1.40
Thus, pH = 14 – pOH = 14 – 1.40 = 12.60 (ans).
Now plot the graph of pH vs volume of NaOH added as shown below:
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.