Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solution is prepared by dissolving 2 g of KCL in 100 g of H_2O. In this soluti

ID: 515270 • Letter: A

Question


A solution is prepared by dissolving 2 g of KCL in 100 g of H_2O. In this solution, H_2O is the A) solute B) solvent C) solution D) solid e) sonic compound. When KCL dissolves in water A) the Cl^- ions are attracted to dissolved K^+ ions B) the Cl^- ions are attracted to the partially negative oxygen atoms of the water molecule. C the K^- ions are attracted to Cl^- ions on the KCL crystal. D) the K^- ions are attracted to the partially negative oxygen atoms of the water molecule. E) the K^- ions are attracted to the partially positive hydrogen atoms of the water What is the concentration, in m/m%, of a solution prepared from 50.0 g NaCl and 150.0 g of water? 0.250%

Explanation / Answer

1. Water is a solvent (solvent is a substance that dissolves solute).

2. When KCl is dissolved in water the K+ ions will be attacted by the negative side of the water. So answer 'D' is correct.

3. Mass of solute = 50.0g

Mass of solution = mass of solute + mass of solvent = 50 + 150 = 200g

% by mass = mass of solute x 100/ soltuion mass

= 50 x 100/200

= 25.0%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote