Am-241 is a radioactive isotope that decays by alpha emission. Each alpha partic
ID: 515594 • Letter: A
Question
Am-241 is a radioactive isotope that decays by alpha emission. Each alpha particle emitted carries 8.79E-13 J of kinetic energy.
A 110.0 kg worker is accidentally exposed to a sample of Am-241 having an activity of 0.0600 curies for a total of 3.00 minutes. During that time the workers body absorbs 10.00 percent of the alpha particles emitted by the sample.
How many alpha particles were emitted by the sample during the time of the workers exposure?
Answer alpha particles emitted
How many joules of energy were absorbed by the worker?
Answer Joules
The alpha particles emitted by the sample have an RBE=20. Calculate the workers exposure in millirems.
Explanation / Answer
Activity of Am-241 = 0.0600 Ci
Time of absorbtion of radiation : 3 min = 3 x 60 = 180 sec
1 Ci = 3.7 x 1010 dps (dps: disintegrations per second)
So 0.0600 Ci corresponds to 0.0600 Ci x 3.7 x 1010 dps = 2.22x 109 dps
No. of alpha particles emitted in 3.00 minutes = 2.22x 109 x 180 =399.6x109 = 3.99x1011
3.99x1011 alpha particles were emitted by the sample during the time of the workers exposure
Energy of one alpha particle = 8.79x10-13 J
Percentage absorption of alpha particles by the human body = 10%
So the energy absorbed due to alpha particles is : (10/100) x 3.99x1011 x 8.79x10-13 J = 0.3507 J = 35.07 mJ
35.07 mJ of energy was absorbed by the worker
Exposure calculations:
RBE = 20
Rem = (Energy absorbed /Mass) x RBE
Rad = (35.07 mJ/ 110 kg) x 20 = 6.37 mSv
Dose in Rem = 6.37 x 100 = 637 rem
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.