Consider an isotope of silicon with a mass number of 30. The number of neutrons
ID: 515596 • Letter: C
Question
Consider an isotope of silicon with a mass number of 30. The number of neutrons is this isotope of silicon is (a) 14 (b) 16 (c) 28 (d) 34 (e) 44 The element of phosphorus (P) has how many valence electrons? (a) 7 (b) 5 (c) 8 (d) 14 (e) 3 Elements in group 2A(2) of the periodic table form ions with a charge of (a) 1^- (b) 2^- (c) 2^+ (d) 3^+ (e) 6^- What is the correct formula for the oxide ion? (a) O^2 - (b) 0^- (c) 0^+ (d) O^2+ (e) O^3+ What is the correct formula for iron(III) fluoride? (a) Fe_2F_2 (b) FeF (c) FeF_3 (d) Fe_3F_3 (e) Fe_2F_3Explanation / Answer
Question 18.
isotope of Silicon, Si,
mass number = 30
Mass number = proton + neutrons
the silicon has only 1 proton count = 14
so
neutrons = Mass No- proton = 30-14 = 16
choose B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.