Titration with kmno4( 1.92 g Nabo3.4h2o in 20 mL sulfuric acid diluted and fill
ID: 516254 • Letter: T
Question
Titration with kmno4( 1.92 g Nabo3.4h2o in 20 mL sulfuric acid diluted and fill till 100 ml with distilled water) (used 2 mL nabo3 and 20 mL sulfuric ) Trial 1 - 21.5 mL used Trial 2- 23 mL used Trial 3- 27 mL usedTitration with 10 mL bleach diluted with 90 mL distilled water ( used 2 ml of diluted bleach soln with 20 mL of sulfuric acid) Trial 1-7 mL used Trial 2- 7 mL Trial 3- 7.5 mL a, m. s asome of 1000 mt Dissolve Mn in a su mu k dustulled of S water Calculate moles d kMng m G s calculate moles 000 Smo tho in 100 m
Explanation / Answer
According to your calculations :0.0125 moles H2O2 is present in 100mL
1 mol H2O2 = 34 g/mol
0.0125 moles H2O2 = 0.0125 moles * 34g/mol = 0.425 gm
0.425 gm H2O2 is present in 100mL.
Mass % = 0.425 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.