1.a) 2.5 mL of acetone was placed in a 250 mL round bottom flask equipped with a
ID: 516295 • Letter: 1
Question
1.a) 2.5 mL of acetone was placed in a 250 mL round bottom flask equipped with a one-hole stopper and a glass tubing that extends into the flask. The liquid was evaporated using a boiling water bath at 100 °C. The excess vapor escaped through the pinhole of the tube until no visible liquid remained in the flask. The atmospheric pressure was measured 745 torr with a barometer in the room.
The mass of the flask, one-hole stopper and the glass tubing, and vapor was 94.58 g.
The initial mass of the dry, empty flask, one-hole stopper and the glass tubing was 94.12 g.
What is the molecular weight of a volatile liquid?
Explanation / Answer
Ans. Given,
Temperature, T = 1000C = 373.15 K
Volume of flask = 250.0 mL = 0.250 L
Mass of vapor = 94.58 g – 94.12 g = 0.46 g
Pressure = 745 torr = 0.98 atm ; [1 torr = 0.00131579 atm]
It’s assumed that the vapor behaves ideally under the given conditions.
Ideal gas equation: PV = nRT - equation 1
Where, P = pressure in atm
V = volume in L
n = number of moles
R = universal gas constant= 0.0821 atm L mol-1K-1
T = absolute temperature (in K) = (0C + 273.15) K
Putting the values in equation 1-
0.98 atm x 0.250 L = n x (0.0821 atm L mol-1K-1) x 373.15 K
Or, n = (0.245 atm L) / (30.635615 atm L mol-1) = 0.007997 mol
Therefore, number of moles of vapor in the flask = 0.007997 mol
Now,
Molar mass = Mass / Number of moles
= 0.46 g / 0.007997 mol
= 57.52 g/ mol
Therefore, molar mass of the volatile liquid = 57.52 g/ mol
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.