Calculate the mass of the blood-red solid Ag 2 CrO 4 that forms when 50.0 mL of
ID: 518956 • Letter: C
Question
Calculate the mass of the blood-red solid Ag2CrO4 that forms when 50.0 mL of a 0.250 M silver nitrate solution is mixed with 30.0 mL of a 0.250 M potassium chromate solution.
write out the balanced chemical reaction:
calculate the number of moles of BOTH silver nitrate and potassium chromate:
determine which solution is the “limiting reactant” _________________________
based on this, how many moles of product, solid blood-red silver chromate, do you expect to form:
_________________________
determine the mass of solid silver chromate you expect to form from the reaction
Explanation / Answer
The balanced equation is
2 AgNO3(aq) + K2CrO4 (aq) ---------> Ag2CrO4(s) + 2KNO3(aq)
50x0.25 30x0.25 0 0 initial mmoles
=12.5 = 7.5
the limiting reagent is silver nitrate as 7.5 mmoles of chromate requires 2x7.5 = 15 mmoles but Ag+ is only 12.5 Mmoles.
Thus AgNO3 is the limiting reagent
so 2 moles of AgNO3 gives 1 mole of Ag2CrO4 (s)
1.2 mmoles fof AgNO3 gives 6.25 mmoles of chromate ppt.
mass of silver cromate formed = 6.25 x 10-3 moles x 331.73g/mol
= 2.073 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.