Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You may only use anything written by you, or handed out in class. The following

ID: 519355 • Letter: Y

Question

You may only use anything written by you, or handed out in class. The following information may or not be of use: R = 0.0821 l-atm/mole-^degree K = 8.314 J/mole-^degree K, 1.00 l-atm = 101.3 J and 1.00 cal = 4.184 J The heat capacity of NH_3 may be written: C_p = 28.0 + 26.3 times 10^-3 T (J/K-mole) One mole of NH_3, initially at 300 K, is plunged into a large temperature bath at 400K and allowed to come to equilibrium. 1.03 kJ of heat are absorbed by the NH_3 during this process. Find delta S_univ for this process.

Explanation / Answer

The heat absorbed the system ammonia is 1.03 kJ

The heat gained by the ammonia from the bath is =ncp*delta T

n is the moles of ammonia.

Basis: 1 mol of ammonia

Entropy of the surroundings = integral[n*cp*delta T]/T

Integrate between the limits 400 K and the 300 K.

Delta S (surroundings) =28 ln [400/300]+(26.3*10^-3)*(400-300)=8.05 J+2.63 J=10.68 J/K

Delta S of the system =[1.03*1000]J/400 K =-2.575 J/K

Thus the entropy of the universe =10.68-2.575 =8.105 J/K

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote