Suppose a 500.mL flask is filled with 0.50 mol of I2 and 0.90 mol. of HI. The fo
ID: 520057 • Letter: S
Question
Suppose a 500.mL flask is filled with 0.50 mol of I2 and 0.90 mol. of HI. The following reaction becomes possible:
The equilibrium constant K for this reaction is 4.51 at the temperature of the flask. Calculate the equilibrium molarity of H2. Round your answer to one decimal place.
Solution
I2 H2 HI
I 1 M 0 1.8 M
C -x -x +2x
E 1-x x 1.8+2x
(1.8+2x)(1.8+2x)/1-x (x)=4.51
3.24+3.6x+3.6x+4x^2=4.51x^2+4.51X
3.24+7.2x+4x^2=4.51x^2+4.51X
0.51x^2-2.69x-3.24=0
Explanation / Answer
Solution
I2 H2 HI
I 1 M 0 1.8 M
C -x -x +2x
E 1-x -x 1.8+2x
(1.8+2x)(1.8+2x)/(1-x) (-x)=4.51
(3.24+3.6x+3.6x+4x^2)/(-x+x^2)=4.51
3.24+7.2x+4x^2= -4.51x + 4.51x^2
0.51*x^2 - 11.71*x - 3.24 = 0
This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)
a = 0.51
b = -11.71
c = -3.24
Roots can be found by
x = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
x = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 143.734
roots are :
x = 23.234 and x = -0.273
Here x can’t be positive as [H2] at equilibrium is -x and it will become negative
so,
x = -0.273 M
[H2] = -x = 0.273 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.