Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the maximum amount of water (in moles) that can be placed in a 200 L con

ID: 520155 • Letter: W

Question

What is the maximum amount of water (in moles) that can be placed in a 200 L container at 60 degree C and, when equilibrium is achieved, there will be no liquid water present. a.) Outline the steps required to solve this problem. b.) Set up the mathematical expression (with numbers and units) that would give the numerical result if you had a calculator. The following is a rough sketch of the Balmer series (n_f = 2) of the emission spectrum of the hydrogen atom. the letter A on top of the line that relates to the transition from n = 6. a line (marking it with a star, "*") that relates to the transition hydrogen atom from n = 6 to n = 5. Relative position only. (marking it with a circle, " degree") that relates to the second ionization Relative position only.

Explanation / Answer

Answer to question 1)

a) Steps required to solve the problem

1. Find the vapour pressure at the given temperature using steam table

From the steam table, we know the vapour pressure for steam- liquid water equilibrium at 60 deg C is 19.947 kPa

2. Find the equation to be employed here

Since there is no liquid water present, we can apply ideal gas equation PV =nRT

3. Gas constant R = 8.314 L kPa K1 mol1

Based on the units of R convert the units of other parameters

Volume = 200 mL = 0.2 L

T = 60 deg C = 60 + 273 = 333 K

n = PV / RT

= (19.947 kPa X 0.2 L) / (8.314 L kPa K1 mol1 X 333 K )…………….Mathematical expression

= 3.9884 / 2768.5 mol1

= 0.00144 mol

n = 1.44 mmol

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote