Map Sapling Learning A 23.454 g sample of agueous waste leaving a fertilizer man
ID: 520265 • Letter: M
Question
Map Sapling Learning A 23.454 g sample of agueous waste leaving a fertilizer manufacturer contains ammonia. The sample is diluted with 80.401 g of water. A 12.916 g aliguot of this solution is then titrated with 0.1049 MHCI. It required 29.47 mL of the HCI solution to reach the methyl red endpoint. Calculate the weight percent NH3 in the aqueous waste. Number wt% NH Previous 8 Give Up & View Solution 2 Check Answer 0 Next Exit b Hint. The titration equation shows one mole of HCI reacts with one mole of NH3. NH CI HCI+ NH Find the moles of HCl consumed, convert to moles of NH3 and then grams of NH3. The formula mass of NH3 is 17.031 g/mol.Explanation / Answer
m = 23.454 g of waste
m = 80.401 g of water = 80.401 mL
m = 12.916 g of aliquot is titrated with HCl
mol of HCL = MV = 29.47*0.1049 = 3.091403 mmol of HCl used
assume:
1 mol of HCl = 1 mol of NH3
3.091403 mmol of HCl = 3.091403 mmol of NH3
mass of NH3 = mmol*MW = 3.091403*17 = 52.553851 mg = 52.553851*10^-3 g
% mass = mass of NH3 / Total mass * !00% = 0.0525/23.454*100
% NH3 = 0.2238 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.