An exothermic reaction was performed at 298 Kelevin and in a 1 L canister. A(s)
ID: 521889 • Letter: A
Question
An exothermic reaction was performed at 298 Kelevin and in a 1 L canister. A(s) + 2B (g) <--> C(g)+ D(g). Kp = 4.68*10^-4
1. If 20.0 grams of molecule A, molar mass 100.4 grams per mole, is placed in a canister and filled with 0.4 atm of molecule B, what is the pressure of B at equilibrium pressure? (Ans: 0.387 atm)
2. If 20.0 grams of molecule A, molar mass 100.4 grams per mole, is placed in a canister and filled with 0.4 atm of molecule B, how many grams of A had to react to get to equilibrium? (Ans. 19.5 grams)
Explanation / Answer
For the reaction,
Kp = [C][D]/[A][B]^2
1. moles A = 20/100.4 = 0.2 mol
Initial pressure of A = 0.2 x 0.08205 x 298/1 = 5 atm
ICE chart
A + 2B <===> C + D
I 5 0.4 - -
C -x -2x +x +x
E (5-x) (0.4-2x) x x
So,
4.68 x 10^-4 = x^2/(5-x)(0.4-2x)^2
0.16 - 1.6x + 4x^2
0.8 - 8x + 20x^2 - 0.16x + 1.6x^2 - 4x^3
-1.87 x 10^-3x^3 - 0.99x^2 - 3.82 x 10^-3x + 3.74 x 10^-4 = 0
x = 0.01 atm
So,
equilibrium pressure of B = 0.4 - 2 x 0.01 = 0.38 atm
2. Pressure of A at equilibrium = 5 - 0.01 = 4.99 atm
change = 0.01 atm
grams change = 0.01 x 1 x 100.4/0.08205 x 298 = 0.041 g
grams reacted = 20 -0.04 = 19.9 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.