One mole helium is enclosed in a cylinder with a moveable piston. By placing the
ID: 521902 • Letter: O
Question
Explanation / Answer
The process AB is constant temperature process and hence change in internal energy = 0
Temperature during isothermal process is From gas law equation, PV= nRT n= no of moles= 1, PA= 8*104 Pa =80Kpa (1000Pa= 1Kpa)= 800/101.3 atm (1013. Kpa= 1atm)=7.9 atm, VA= 2*10-3m3
= 2*10-3*1000L =2 L, R=0.0821 L.atm/mole.K TA= TB= PV/nR=7.9*2/0.0821 = 192 K
Work done during isothermal process , W = -nRT ln( VB/VA) =- 1*8.314 Joules* 192* ln(5/2) =1463 joules
{ VB =volume at the end of constant temperature process at point B and VA= volume at the begining of the process at point A) . Since because there is expansion of gas ,system does work on the surroundings and work done is –ve.
From 1st law of thermodynamics, delaU= Q+W, 0= Q+W and Q=-W= 1463 joules
Pressure at point B can be calculated as PAVA= PBVB, PB= PA*VA/VB= 8*104*2*10-3/ (5*10-3)= 3.2*104
b) path BC is adiabatic process and for adiabatic process, Q=0 , W= R*(TC-TB)/ (Y-1)
Y= CP/CV= 20.8/12.5=1.66
TC= temperature at point C , TB= temperature at point A= 192K
TC/TB= (PC/PB) Y-1 = (3/3.2)(1.66-1) , TC= 184 K
Work done = 8.314*(184-192)/(1.66-1)= -101 Joules
c) path CD is isobaric ( constant pressure process). For constant pressure process, W=-n*R*(TD-TC),deltaU= change in internal energy= n*CV*(TD-TC) and Q= n*CP*(TD-TC)
for isobaric process, VC/TC= VD/TD, TD= VD*TC/VC= 184*2/5= 74 K
hence work done = -1*8.314*( 74-184) =915 joules. Change in internal energy =1*12.5*(74-184)=-1375 and Q= deltaU-W= -1375-915=-2290 joules
d) for isochoric process ( constant volume process), work done =0 , Q= n*Cv*(TA-TD)=1*12.5*(192-74)= 1475 joules and deltaU=0 and Q= -W= -1475 joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.