A 5.00 L flask of Carbon Dioxide (CO2) gas at a pressure of 4.54 ATM had a mass
ID: 522187 • Letter: A
Question
A 5.00 L flask of Carbon Dioxide (CO2) gas at a pressure of 4.54 ATM had a mass of 36.0g.A. How many miles of gas are in this flask?
B. What is the temperature, in Kelvin and C, of the gas in this flask?
A 5.00 L flask of Carbon Dioxide (CO2) gas at a pressure of 4.54 ATM had a mass of 36.0g.
A. How many miles of gas are in this flask?
B. What is the temperature, in Kelvin and C, of the gas in this flask?
A. How many miles of gas are in this flask?
B. What is the temperature, in Kelvin and C, of the gas in this flask?
Explanation / Answer
A)
mass of CO2 = 36.0 g
moles of CO2 = 36 / 44 = 0.818
moles of gas = 0.818 mol
B)
volume = 5.00 L
pressure = 4.54 atm
moles = 0.818 mol
P V = n R T
4.54 x 5 = 0.818 x 0.0821 x T
T = 338 K
temperature = 338 K
temperature = 64.8 oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.