c. Is it reasonable to assume O atoms are in steady state? Why? d. Calculate the
ID: 522380 • Letter: C
Question
c. Is it reasonable to assume O atoms are in steady state? Why?
d. Calculate the steady state concentration of O atoms at 25 km.
e. What fraction of Ox are O atoms at 25 km?
f. Write the mass balance equation for Ox: d[Ox]/dt =
4. The Chapman mechanism can be simplified into four reactions: 1. O2 hv 20 Jo2 3x10 in s k2 1x10 33 cm molec 2 s O O2 M O3 M 3. O3 hv O O 1x1013 s Jo3 k4 9x10-16 cm3 molec 1 si 4. O O 202 The values of the rate constants above are for 25 km altitude, where the maximum ozone concentration typically occurs often reaching a mixing ratio 3000 ppbv. The total air density at 25 km is approximately 17 molec cmExplanation / Answer
Solution:
The computation are expressed below,
(c) The oxygen atom is stable from step 1 to 4 as it forms an diatomic oxygen molecule throughtout the kinetics without any deviation in product formation.
(d) density = (P*M)air / RT = (101*103 Pa) (0.029 kg/mol) / (8.314*293 ) = 1.20 kg / m3
at 25 km density = 7*107 mol/cm3 = 2030 kg/m3
cair = n/V = Pair/RT = (101*103 Pa) / (8.314*293) = 41.4 mol/m3
(e) by using given ratio of 3000 ppbv the ratio is found as below,
x = 3000*109 / 109
x = 300 % of oxygen concentration in the form of ozone is found
(f) By using hydrostatic equilibrium we get,
d[Ox]/dt = - (rho)*g
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.