This attempt took 12minutes 0 143 pts Incorrect uestion 1 An oxygen gas tank hol
ID: 522415 • Letter: T
Question
This attempt took 12minutes 0 143 pts Incorrect uestion 1 An oxygen gas tank holds 1 mole of gas at 10. atm pressure. In order to reduce the pressure of the tank to 2.5 atm particles must be released. How many particles willbe left? 3.0 x 1023 6.0 x 1023 1.5 x 1023 2.5 x 1023 0/14.3 pts lacomed Question 2 Avogadro's Law can be applied to one of the following situations. Which one? A hot air balloon rises when the air is heated A small balloon deflating as air is let out A sealed bag containing gas expanding at high altitude A metal can explodes if heated to hlgh temperatureExplanation / Answer
1)
ni = 1 mol
Pi = 10 atm
Pf = 2.5 atm
Calculate final number of moles using,
Pi/ni = Pf/nf
10 / 1 = 2.5/nf
nf = 0.25 mol
SO,
number of O2 particle = number of mol * 6.022*10^23
= 0.25*6.022*10^23
= 1.5*10^23
Answer: 1.5*10^23
2)
Avogadro’s law gives relation between volume and number of particle
This can be used when volume and number of particle both are changing which is happening for option 2
Answer: A small balloon deflating as air is let out
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.