How many milliliters of a 0 250 M solution can be prepared by dissolving 4.00 g
ID: 522550 • Letter: H
Question
How many milliliters of a 0 250 M solution can be prepared by dissolving 4.00 g of NaCl in water? How many grams of lithium bromide, LiBr, could be recovered by evaporating 550. mL of 20.0 percent LiBr solution to dryness (d = 1.34 g/mL)? How many milliliters of 6.0 M HCl is needed to prepare 500. mL of a 0.150 M HCl solution? A sample of potassium hydrogen phthalate, HKC_4H_4O_4, weighing 0.512 g was dissolved in water and titrated with 24.82 mL of an NaOH solution. Calculate the molarity of the NaOH solution. How many grams of HNO_3, are in 75. mL of concentrated (18 M) HNO_3, solution?Explanation / Answer
mol. wt of NaCl = 58.44g/mol
no of moles = 4/58.44 = 0.068
molarity = moles of solute/ litre of solution
litre of solution = 0.068/0.25 = 0.2737 litre
or 273.7 mL of water is required.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.