A solution has a pH value of 3.60. What is the pOH for this solution? A) 7.00 B)
ID: 522664 • Letter: A
Question
A solution has a pH value of 3.60. What is the pOH for this solution? A) 7.00 B) 2.51 C) 3.89 D) 10.40 E) 3.60 Which of the following salts is most likely to form an aqueous solution having the pH-4.6? A) LiNO_3 B) NaBr C) RbCN D) K_2 CO_3 E) NH_4Cl HI is a strong acid. What is the pOH of a 0.077 M HI solution? A) 1.11 B) 12.89 C) 15.11 D) 2.56 E) 11.44 For which of the following will precipitation be expected? A) Q_C = 1 B)Q_c = K_sp C) K_sp = 1 D) Q_c K_sp The K_a for acid is 3.5 times 10^-8. What is K_b for the hypochlorite ion? A)2.9 times 10^-7 B) 3.5 times 10^-8 C) 3.5 times 10^6 D) 2.9 times 10^7 E) 3.5 times 10^-22 Rank acetic acid (HC_2 H_3 O_2), hydrocyanic acid (HOCN). and hydrofluoric acid (HF) in order of increasing strength. A) HOCNExplanation / Answer
7) We know that pH + pOH = 14
Given that, pH = 3.60
Thus, pOH = 14- 3.60 = 10.40
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.