How to solve for the the answers 1-5 the only question I don\'t have a answer fo
ID: 523199 • Letter: H
Question
How to solve for the the answers 1-5
the only question I don't have a answer for 3
1. What volume of H2 gas at 27°C and 1.0 atm will be produced from the reaction of 4.0 g of Na with H2O?
Answer:2.1 L
2. What is the pressure in a 5.00 L container that contains 2.00 mol N2 gas and 3.00 mol O2 gas at 27°C?
Answer:24.6 atm
3. What is the partial pressure of He in a container that is at a total pressure of 2.33 atm and contains 1.3 g of Ar and 3.3 g of He
4. A balloon is inflated to a volume of 5.0 L at 25°C and 1.00 atm. At what temperature will the volume of the balloon reach 6.0 L if the pressure is not changed?
Answer: 85°C
5. What pressure will a given sample of gas be at 27°C if at 100°C this gas exerts a pressure of 4.0 atm, all measurements at constant volume?
Answer:3.2atm
Explanation / Answer
2 Na + 2 H2O --- 2 NaOH + H2
2 mole 2 mole 2 mole 1 mole
Mass of Na = 4 g
Molar mass of Na = 23 g/mol
No of moles of Na = mass / molar mass = 4 g / 23 g/mol = 0.174 mole
2 mole of Na will give 1 mole of H2
0.174 mole of Na will give 0.087 mole of H2
Given pressure = 1 atm
Temp = 27 c = 300 K
R = 0.08206 L.atm/mol.K
PV = n RT
1 atm * V = 0.084 mole * 0.08206 L.atm/mol.K * 300 K
V = 2.14 L
Given
V = 5 L
n1 = 2 mol
n2 = 3 mol
T = 27 C = 300 K
R = 0.8206 L.atm/ mol.K
PV = (n1+n2) RT
P * 5 L = (2 + 3) mol * 0.08206 L.atm/mol.K * 300 K
P = 24.6 atm
Given
1.3 g of Ar
molar mass of Ar = 40 g/mol
No. of moles of Ar = mass / molar mass = 1.3 g/ 40 g/mol = 0.0325 moles of Ar
Mass of He = 3.3 g
Molar mass of He = 4 g/mol
No of moles of He = mass / molar mass = 3.3 / 4 = 0.825 moles of He
Mole fraction of He = no of moles of He / total no. Of moles = 0.825 / (0.825+0.0325) = 0.962
Partial pressure of He = mole fraction of He * total pressure = 0.962 * 2.33 atm = 2.24 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.