The following experiment was conducted i) An evaporating dish was weighed and th
ID: 523564 • Letter: T
Question
The following experiment was conducted i) An evaporating dish was weighed and the mass is 257.4167 g ii) 100. 0 mL of a unknown acetate MW 142.39 g/mol, solution is placed in the dish and heated to dryness A white crystalline solid is observed in the dish iii) the evaporating dish is weighed again and the mass is 257.5591 g Determine the molarity of the unknown magnesium acetate solution Explain how you would use solid magnesium acetate to prepare 50.0mL of a stock solution that is ten times as concentrated as the unknown solution? Explain how you would dilute the stock solution prepared in part b to make 100 mL of the unknown solution to use for the experiment in part a.Explanation / Answer
a. molality of Mg acetate solution
= (257.5591 - 257.4167)g/142.39 g/mol x 0.1 L
= 0.01 M
b. To prepare a 50 ml of 0.1 M Mg acetate solution,
grams of Mg acetate needed = 0.1 M x 0.05 L x 142.39 g/mol
= 0.712 g to be dissolved in 50 ml water
c. To make 100 ml of 0.01 M solution from 0.1 M solution
volume of 0.1 M solution needed = 0.01 m x 100 ml/0.1 M = 10 ml
So mix 10 ml of 0.1 M solution with 90 ml water to get 100 ml of 0.01 M solution
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.