A sodium sulfate solution is measured at 13 molal in pure water at a source comp
ID: 523759 • Letter: A
Question
A sodium sulfate solution is measured at 13 molal in pure water at a source company. (sodium sulfate molar mass = 142.05 g mol^-1) The lab needs to report the concentration in molarity. What is the final molarity of the sodium sulfate solution? (density of water = 1.0 g mL^-1 ; density of the solution = 1.4 g mL A. 1.3 M B. 0.18 M C. 1.8M D. 1.5 M E. 0.78 M What is the osmotic pressure of a solution that contains 15.5 g of butyl alcohol (molar mass = 74. 12 g mol^-1) dissolved in enough water to make a 600.0 mL solution at 27.0 degree C? A. 9.7 atm B. 5.6 atm C. 8.6 atm D. 8.8 torr E. 7.0 atmExplanation / Answer
32)
32)
consider 1 kg os solvent
use:
molality = number of mol of solute / mass of solvent in Kg
1.3 = n / 1 Kg
n = 1.3 mol
molar mass of Na2SO4 = 142.05 g/mol
so,
mass of Na2SO4 = number of mol * molar mass
= 1.3 mol * 142.05 g/mol
= 184.7 g
mass of solution = mass of solvent + mass of solute
= 1000 g + 184.7 g
= 1184.7 g
density of solution = 1.4 g/mL
So,
volume of solution = mass of solution /density of solution
= 1184.7 g / 1.4 g/mL
= 846.2 mL
= 0.8462 L
Molarity = number of mol of solute / mass of solvent in Kg
= 1.3 mol / 0.8462 L
= 1.5 M
Answer: D
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.