Hydrochloric acid (HCl) reacts with sodium carbonate (Na2CO3), forming sodium ch
ID: 523770 • Letter: H
Question
Hydrochloric acid (HCl) reacts with sodium carbonate (Na2CO3), forming sodium chloride (NaCl), water (H2O), and carbon dioxide (CO2). This equation is balanced as written:
2HCl(aq)+Na2CO3(aq)2NaCl(aq)+H2O(l)+CO2(g)
Part A
What volume of 1.75 M HCl in liters is needed to react completely (with nothing left over) with 0.750 L of 0.100 M Na2CO3?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part B
A 557-mL sample of unknown HCl solution reacts completely with Na2CO3 to form 20.1 g CO2. What was the concentration of the HClsolution?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A)
ratio is: 2:1
so mol of Na2CO3 = MV = 0.75*0.1 = 0.075 mol of Na2CO3
so we need 2x amount of HCl
0.075 mol --> 0.075*2 = 0.15 mol of HCl
M = mopl/V
V = mol/M
V = 0.15 / 1.75 = 0.085714 Liters of HCL required
B)
V = 557 mL o fHCl is reacted
mol of CO2 = mass/MW = 20.1/44 = 0.45681 mol of CO2
ratio is:
1 mol of CO2 = 1 mol of HCl
0.45681 mol --> 0.45681mol of HCl
M = mol/V
M = 0.45681 / (0.557) = 0.820125Mof HCl
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.