A solution is prepared by dissolving 0.117 moles of sucrose, C_12H_22O_11, in 13
ID: 524057 • Letter: A
Question
A solution is prepared by dissolving 0.117 moles of sucrose, C_12H_22O_11, in 13.87 moles of water at 25 degree C. What is the vapor pressure of the solution if the vapor pressure of water at 25 degree C is 23.76 mm Hg? A) 0.198 mm Hg B) 20.5 mm Hg C) 23.6 mm Hg D) 24.0 mm Hg E) 27.2 mm Hg A 0.668 g sample of an unknown gas occupies 218 mL at 398 K and 1.41 atm. What is the identity of the gas? A) F_2 (MM = 38.0 g/mol) B) Cl_2 (MM = 70.90 g/mol) C) Br_2 (MM = 159.8 g/mol) D) l_2 (MM = 253.8 g/mol) E) greaterthanorequalto (MM = 72.63 g/mol)Explanation / Answer
3 ) C) 23.6 mm Hg
Moles sucrose = 0.117
Moles water = 13.87
Mole fraction water = X =13.87 / 13.87 + 0.117=13.87 /13.987 =0.9916
p = p°X ( Raoult's law)
p = 23.76 x 0.9916 =23.6 mm Hg
4) B) Cl2 (MM =70.90 g/mol)
Moles gas,n = PV/RT =1.41 atm x 0.218 L /0.08206 L.atm.mol-1k-1 x 398 K
=0.30738 /32.65988
=0.0094115
Molar mass = 0.668 g /0.0094115 mol =70.90 g/mol
So the gas will be Cl2.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.