1a) The hydronium ion concentration of an aqueous solution of 0.498 M nitrous ac
ID: 524178 • Letter: 1
Question
1a) The hydronium ion concentration of an aqueous solution of 0.498 M nitrous acid (Ka = 4.50×10-4) is [H3O+] =
1b) The pH of an aqueous solution of 0.498 M benzoic acid , C6H5COOH is
1c) The pOH of an aqueous solution of 0.424 M acetylsalicylic acid (aspirin), HC9H7O4, is
1d) The value of Ka for acetic acid is 1.80×10-5. What is the value of Kb, for its conjugate base, CH3COO-?
1e) The value of Ka for acetylsalicylic acid (aspirin) is 3.00×10-4. What is the value of Kb, for its conjugate base, C9H7O4-?
1f) The value of Ka for phenol (a weak acid) is 1.00×10-10. What is the value of Kb, for its conjugate base, C6H5O-?
Explanation / Answer
1a)
nitrous acid is weak so
HNO2 <-> H+ NO2-
Ka = [H+][NO2-]/[HNO2]
(4.5*10^-4) = x*x/(0.498-x)
x = H+ = 0.01475
pH = -log(0.01475) = 1.8312
1b)
pH for C6H5COOH
pKa = 4.20
Ka = 10^-4.20
similarly:
Ka = [H+][Benzoate-]/[HBenzoic]
10^-4.20 = x*x/(0.498-x)
x = H =0.005574
pH = -log(0.005574) = 2.25
1c)
pOH for HC9H7O4
Ka = 3*10^-4
Ka = [H+][Asp-]/[HAsp]
3*10^-4 = x*x/(0.424-x)
x = 0.0111
[H+]= 0.0111
pH = -log(0.0111) =1.9546
pOH = 14-1.9546 = !2.05
d)}
find Kb for acetic acid given
Kw = Ka*Kb
Kb = Kw/Ka = (10^-14)/1.8*10^-5 = 5.55*10^-10
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.