Consider the following reaction: 2SO2( g )+O2( g )2SO3( g ) Part A If 291.6 mL o
ID: 524549 • Letter: C
Question
Consider the following reaction:
2SO2(g)+O2(g)2SO3(g)
Part A
If 291.6 mL of SO2 is allowed to react with 156.9 mL of O2 (both measured at 326 K and 52.1 mmHg ), what is the limiting reactant?
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
What is the theoretical yield of SO3?
7.47×104
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
If 174.0 mL of SO3 is collected (measured at 326 K and 52.1 mmHg ), what is the percent yield for the reaction?
Express your answer using four significant figures.
I only need the last part! Percent yield.
Consider the following reaction:
2SO2(g)+O2(g)2SO3(g)
Part A
If 291.6 mL of SO2 is allowed to react with 156.9 mL of O2 (both measured at 326 K and 52.1 mmHg ), what is the limiting reactant?
SO2 O2SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
What is the theoretical yield of SO3?
nSO3 =7.47×104
molSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
If 174.0 mL of SO3 is collected (measured at 326 K and 52.1 mmHg ), what is the percent yield for the reaction?
Express your answer using four significant figures.
= %I only need the last part! Percent yield.
Explanation / Answer
moles of SO3 collected = PV/RT
= 52.1 mmHg * 0.174 L / 0.082 Latm /K/mol326 K
P = 52.1 mm Hg = 52.1 mm Hg * 1 atm /760 mm Hg = 0.069 atm
moles of SO3 collected = 0.069 atm * 0.174 L / 0.082 Latm /K/mol326 K = 4.46*10^-4 moles
% yield = actural yield/ theoretical yield *100 = [4.46*10^-4 moles/ 7.47*10^-4] * 100 = 59.71 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.