According to the following reaction: KHP + NaOH a NaKP + H_2 O What is the conce
ID: 526708 • Letter: A
Question
According to the following reaction: KHP + NaOH a NaKP + H_2 O What is the concentration of the NaOH if it took 42.52 mL to titrate 0.835 g of KHP? (MM KHP = 204.2 g/mol) According to the following equation, how many ml of 0.15 M NaOH would be needed to titrate 10.00 ml of 0.500 M HCl? HCl + NaOH a NaCl + H_2 O What is the pH of a 0.33 M solution of HCl? What is the [H+] of a solution with a pH of 2.1? Which of the following would be appropriate conjugate acid/base systems for a buffer? NH_3/NH_4^+ HC_2 H_3 O_2/NaC_2 H_3 O_2 HCl/NaOHExplanation / Answer
Q14.
find NaOH for V = 42.52 mL
mol of KHP = mass/MW = 0.835/204.2 = 0.0040891 mol
then
ratio is 1:1 so
mol of NaOh = mol of KHP
mol of NaOH = 0.0040891
M = mol/V = 0.0040891/(42.52*10^-3) = 0.0961688 M of NaOH
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.