2NaHCO 3 (s) <--> Na 2 CO 3 (s) + H 2 O (g) + CO 2 (g) Solid sodium hydrogen car
ID: 526820 • Letter: 2
Question
2NaHCO3(s) <--> Na2CO3 (s) + H2O (g) + CO2(g)
Solid sodium hydrogen carbonate, NaHCO3, decomposes on heating according to the reaction above.
a. A sample of 125. grams of solid NaHCO3 was placed in a previously evacuated rigid 4.00 L container and heated to 160 C. Some of the original solid remained and the total pressure in the container was 4.76 atmospheres when equilibrium was reached. Calculate the number of moles of H2O (g) present at equilibrium.
b. How many grams of the original solid remain in the container under the conditions described in (a)?
c. Calculate the value for the equilibrium constant for the reaction under the conditions in (a).
Explanation / Answer
a)
PV = nRT
n = PV/(RT)
n = (4.76*4)/(0.082*(160+273)) = 0.5362473 mol of gases
ratio is 1:1 so
mol of H2O = 1/2*0.5362473 = 0.26812365 mol of H2O
b)
mass of solid original
if 0.26812365 mol of H2O is present, then
1 mol of H2O = 2 mol of NaHCO3
0.26812365mol -> 0.5362473 mol of NaHCO3 reacted
mass = mol*MW = 0.5362473*84.007 = 45.04 g
now
dM = 125-45.04 = 79.96 g of NaHCO3 remains
c)
Keq = [H2O][CO2]
K = P-H2O * P - CO2
P-H2O =0.26812365 * 4.76 = 1.276 atm
P-CO2=0.26812365 * 4.76 = 1.276 atm
Kp =1.276 *1.276
Kp = 1.6281
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.