What volume of 1.20 M nitric acid is needed to convert 5.5 g of m- chlorophenol
ID: 527433 • Letter: W
Question
Explanation / Answer
(1)
m-Chlorophenol + 2 HNO3 ----------> 3-Chloro-2,6-dinitrophenol + 2 H2O
Mass of m-chlorophenol = 5.5 g.
Molar mass of m-chlorophenol = 128.56 g/mol
Number of moles of m-chlorophenol = mass / molar mass = 5.5 / 128.56 = 0.0428 mol
From the balanced equation,
1 mol of m-chlorophenol needs 2 mol of nitric acid
then, 0.0428 mol of m - chlorophenol needes 2*0.0428 = 0.0856 mol of nitric acid.
Thereofore,
Molarity = number of moles / volume of solution in L
1.20 = 0.0856 / V
V = 0.0856 / 1.20
V = volume of solution needed = 0.0713 L= 71.3 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.