The maximum radon level of drinking water was set by EPA at 4.0 pCi/ml water. Ca
ID: 528108 • Letter: T
Question
The maximum radon level of drinking water was set by EPA at 4.0 pCi/ml water. Calculate the # of Rn-222 atoms (t_1/2=3.8 days) that would there be in 9.0 ml water: {1 pCi=10^12 Ci, 1 Ci=3.70 times 10^10 Bq, 1 Bq=1 decay/s} 7.0 times 10^4 atoms 6.3 times 10^5 atoms 3.5 times 10^6 atoms As the value the of the crystal field splitting. Delta_0. increases from one complex ion to another, _____ the wavelength field absorbed light increases. the number of d electrons increases. the wavelength of absorbed light decreasesExplanation / Answer
decay constant of Rn-222 = 0.693/3.8 days = 0.182 /day = 2.11*10^-6 /sec
amount of decay = 4.0 pCi
= 4*10^-12 Ci
= 4*10^-12 * 3.7*10^10 decay/sec
= 0.148 decay/sec
0.148 decay/sec = number of atoms * decay constant
or, number of atoms = 0.148 decay/sec/decay constant
or, number of atoms of Rn-222 present in 1 mL = 0.148 decay/sec/ 2.11*10^-6 /sec = 7.01*10^4 atoms
Number of atoms present in 9 mL = 9 * 7.01*10^4 atoms = 6.3*10^5 atoms
Correct answer : b
----------------------------------------------------------------------
energy and wavelength are inversely proportional. If spittilg is more, energy absorbed will be more and as a result wavelength of light absorbed will be less.
correct option : c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.