An experiment is run in 1000.00 mL of aqueous solution, where 0.500 mol are reac
ID: 528283 • Letter: A
Question
An experiment is run in 1000.00 mL of aqueous solution, where 0.500 mol are reached with an excess of acid. If the initial temperature of the reaction mixture was 24.00 degree C and the reaction had a Delta H of -458.5 kJ/mol, what is the final temperature of the reaction solution? Assume that there are no competing reactions, and that the solution's density and specific heat are identical to those of water (i.e., 1.00g/mL and 4.184J/g degree C. respectively). Was the reaction above exothermic or endothermic? Now suppose that instead of just one reaction, there was also a competing reaction going on in the same vessel the same time. If the competing reaction had a Delta H of 79 kJ/mol and consumed exactly 10% of the starting material, what would the final temperature the solution be? Assume that there were no further competing reaction, and that the products do not change the properties of the solution (i.e., same density and specify heat as water?Explanation / Answer
V = 1000 mL = 1 L
n = 0.5 mol of metal
Ti = 24°C, dH = -458.5 kJ/mol
Tfinal?
Qcool = m*C*(Tf-Ti)
Qhot = nHRXn = 0.5 * 458.5 = 229.25 kJ = 229.25*10^3 J
Qcool = -Qhot
229.25*10^3 = m*C*(Tf-Ti)
229.25*10^3 = 1000*4.184*(Tf-24)
Tf = (229.25*10^3)/ (1000*4.184) + 24 = 78.79 °C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.