Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the mass of one molecule of cholesterol, C_2H O? (A) 4.3 times 10^-27 g

ID: 528446 • Letter: W

Question

What is the mass of one molecule of cholesterol, C_2H O? (A) 4.3 times 10^-27 g (B) 1.7 times 10^-24 g (C) 6.4 times 10^-22 g (D) 2.6 times 10^-3 g which is often used to add banana flavor is foods, contains 64.58% carbon, 10.84% hydrogen, and 24.58% oxygen by mass. What is the empirical formula for acetate? (A) C H O_2 (B) C_6H O (C) C H O_23 (D) C H O What volume of a 0.250 M CH_3CH_2NH_2 solution is required to react to completion with 0.300 L of 0.350 M CH COCl? CH COCl + 2CH_2CH_2NH_2 rightarrow CH_3 CONHCH_3CH_3 + CH_3CH_2NH_3^- + Cl^- (A) 52.5 mL (B) 210 mL (C) 420 mL (D) 840 mL What is the percent yield of O_2 if 46.5 g of C O produces 4.06 g of O_2 (g)? 2 CdO(s) rightarrow 2Cd(s) + O_2(g) (A) 70.1% (B) 35.0% (C) 8.73% (D) 4.46% What is the theoretical yield of AlCl_3 if 2.0 g of Al and 2.0 g of Cl_2 react? 2 Al(s) + 3Cl_2 (g) rightarrow 2AlCl_3 (g) (A) 9.9 g (B) 5.6 g (C) 4.0 g (D) 2.5 g Solid manganese (Mn) is: (A) electrically conductive because the positive and negative ions can transfer electrons. (B) electrically conductive because the valence electrons are delocalized. (C) electrically non-conductive because the electrons are tightly bound to the manganese nuclei. (D) electrically non-conductive because the solid is composed of only one element. Which Lewis structure is correct for urea (H_2NC(O)NH_2)? A molecule with 18 valence electrons is composed of only p-block elements and has a central atom X surrounded by two identical atoms Y. What is the approximate Y-X-Y bond angle? (A) 180 degree (B) 120 degree (C) 109 degree (D) 90 degree

Explanation / Answer

Q13

find oxidation number of V in VO2

O = -2 so

V + 2(-2) = 0

V = +4

Q14

m = 15 mg of Vitamine E

daily requirement; find atoms of C

mol = mass/MW = (15*10^-3)/(431) = 0.0000348027 moles

C29H50O2

1 mol = 29 mol of C

0.0000348027 mol -> 0.0000348027 *29 = 0.0010092783 mol of C

1 mol = 6.022*10^23 atoms

0.0010092783 mol --> 0.0010092783*6.022*10^23 = 6.07787*10^20

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote