The absorbance of a of 4.5 times 10^-5 M Fe^2+ solution is measured as follows:
ID: 528699 • Letter: T
Question
The absorbance of a of 4.5 times 10^-5 M Fe^2+ solution is measured as follows: epsilon = 4325 L/mol.cm; cuvette ("cell") path length = 0.10 cm. The percent transmittance of the solution is 95.6%, which is hard to measure because so little light is absorbed. a) What is the absorbance of this solution? b) There are a couple of strategies that an analytical chemist can use to increase the absorbance and make this a better analysis. Briefly describe one and specify which term in Beer's law it alters.Explanation / Answer
First,
A = e*l*C
A = 2- log(T%)
a)
find A for this solution
A = 2- log(95.6)
A = 0.019542
this is more reliable:
A = e*l*C
A =(4325*1)(4.5*10^-5 = 0.19462
since light is not well abosrbed,
b)
We can increase Absorbance by dilution, or using different concentration in order to shift beer's law statements
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.