Cytochrome, a complicated molecule that we will represent as CyFe^2+, reacts wit
ID: 528977 • Letter: C
Question
Cytochrome, a complicated molecule that we will represent as CyFe^2+, reacts with the air we breathe to supply energy required to synthesize adenosine triphosphate (ATP). The body uses ATP as an energy source to drive other reactions. At pH 7.0, the following reduction potentials pertain to the oxidation of CyFe^2+: O_2(g) + 4 H6+ (aq) + 4e^- rightarrow 2H_2O(l) E degree_red = 0.82 V CyFe^3+ (aq) + 4e^- rightarrow CyFe^2+ (aq) E degree _red = 0.22 V (a) What is delta G for the oxidation of CyFe^2+ by air? (b) If the synthesis of 1.00 mol of ATP from adenosine diphosphate (ADP) requires a delta G of 37.7 kj, how many moles of ATP are synthesized per mole of O_2?Explanation / Answer
a)E°rxn = E°red (Cathode) - E°red(anode)
= 0.82 V - 0.22V
= 0.60V
G° = - nFE°
= - 4 × 96485(C/mol) × 0.60V
= 231.56KJ/mol
b) G required per mole of ATP = 37.7 KJ
No of ATP produced per mole of O2 =231.56KJ/37.7KJ=6.14 mole of ATP produce
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.