Titration reaction: HY_3-(aq) + Ca_2 + (aq) rightarrow CaY_2 - (aq) + H + (aq) (
ID: 529332 • Letter: T
Question
Titration reaction: HY_3-(aq) + Ca_2 + (aq) rightarrow CaY_2 - (aq) + H + (aq) (also for Mg_2+) End point reaction: HY_3-(aq) + MgIn-(aq) rightarrow MgY_2-(aq) + HIn_2(aq) Since the indicator requires a trace of Mg_2+to operate properly, a little magnesium ion will be added to each solution. The effect of the added Mg_2+ can be subtracted by titrating a blank. A 0.2431 g sample of CaCO3 is dissolved in 6 M HCI and the resulting solution is diluted to 250.0 mL in a volumetric flask. Titration of a 25.00 mL sample of the solution requires 28.55 mL of EDTA to reach the Eriochrome Black T end point. A blank containing the same amount of Mg_2+ requires 2.60 mL of EDTA. What is the molarity of the EDTA solution?Explanation / Answer
Given mass of CaCO3 then calculate moles CaCO3
CaCO3 MW = 100.087 g/mole
mole of CaCO3 = mass of CaCO3 / molar mass of CaCO3
0.2431 g CaCO3 = 0.2431 g / 100.087 g/mole = 0.002429 moles CaCO3
The CaCO3 was diluted to250 ml i.e. 0.250 L :
0.02429 mole/0.250l = 0.009716 M solution of CaCO3
then a 25 ml aliquot was taken
25 ml * 0.009716 moles/1000ml = 0.000243 moles CaCO3 in aliquot
so here blank =2.60ml & sample reading=28.55ml therefore
titration reading= sample-Blank i.e. 28.55-2.60=25.95ml
0.000243 moles CaCO3 in aliquot This was titrated with 25.95 ml EDTA
25.95ml * M EDTA/1000 ml = 0.000243 moles
M EDTA = 0.009364 M
so molarity of EDTA=0.0094 M or 9.4mM
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.