Staple this data sheet to the back of your lab report for Experiment 6. Your hyd
ID: 531453 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
A. Mass of hydrate before heating = 3.2337 g
Grams of water lost by heating = 0.7450 g
Mass of anhydrous = Mass of hydrate before heating - Grams of water lost = 3.2337 - 0.7450 = 2.4887 g
Molar mass of MgSO4 = 120.366 g/mol
Moles of anhydrous compound = mass/molar mass = 2.4887/120.366= 0.02067 moles
B. Moles of water = mass/molar mass = 0.7450/18.015 = 0.04135
C. Ratio of moles of MgSO4 to H2O= 0.02067/0.04135 = 0.5.
Thus for each mole of MgSO4, 2 moles of H2O are present.
MgSO4.2H2O
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.