Click on the delta H Changes sign when a process is reversed button within the a
ID: 531876 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
Enthalpy is a state function that is one process that depends on only the initial and final state of the process. That means the energy required to push a reaction to its products will be directly reversed when the reaction is reversed.
For the given reaction is vaporization of water
H2O (l) gives H2O (g) D H = 44 kJ/mole
H2O (g) gives H2O (l) D H = -44 kJ/mole
Since enthalpy is a state function.
For the condensation of steam
D H = -44 kJ/mole
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.