Determine the pH of a a solution formed by mixing 25.0 mL of0.44 M HF and 25.0 m
ID: 531917 • Letter: D
Question
Determine the pH of a a solution formed by mixing 25.0 mL of0.44 M HF and 25.0 mL of 0.44 M NaOH at 25 degree C. The K_a of HF is 3.5 times 10^-5 M. 5.10 11.44 10.20 8.90 2.56 A solution contains 0.012 M in Al^3+ and 0.24 M in NaF. K_f for Al F_6^3- is 7 times 1019 M-6. What is [AI^3] when the system achieves equilibrium? 1.3 times 10^-17M 7.6 times 10^-18M 3.1 times 10^-22 M 1.9 times 10^-21 M Calculate delta S degree_rxn for the following reaction. The S degree for each species shown below the is reaction. C_2H_2(g) + 2H_2(g) rightarrow C_2 H_6(g) -303.3 J/K -229.2 J/K -233.1 J/K +560.8 J/K +102.4 J/KExplanation / Answer
12)
Given:
M(HF) = 0.44 M
V(HF) = 25 mL
M(NaOH) = 0.44 M
V(NaOH) = 25 mL
mol(HF) = M(HF) * V(HF)
mol(HF) = 0.44 M * 25 mL = 11 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.44 M * 25 mL = 11 mmol
We have:
mol(HF) = 11 mmol
mol(NaOH) = 11 mmol
11 mmol of both will react to form F- and H2O
F- here is strong base
F- formed = 11 mmol
Volume of Solution = 25 + 25 = 50 mL
Kb of F- = Kw/Ka = 1*10^-14/3.5*10^-5 = 2.857*10^-10
concentration ofF-,c = 11 mmol/50 mL = 0.22M
F- dissociates as
F- + H2O -----> HF + OH-
0.22 0 0
0.22-x x x
Kb = [HF][OH-]/[F-]
Kb = x*x/(c-x)
since kb is small, x will be small and it can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((2.857*10^-10)*0.22) = 7.928*10^-6
So [OH-] = 7.928*10^-6
[OH-] = x = 7.928*10^-6 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (7.928*10^-6)
= 5.1008
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 5.1008
= 8.80
Answer: D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.